Reedel, 1. detsembril 2023 toimus taaskord AVE ehk arheoloogiliste välitööde päev. Sel korral toimus üritus Tartus.
Päev algas teaduskogumiku Archaeological Fieldwork in Estonia 2022 ehk AVE2022 esitlusega. Uues kogumikus on 21 artiklit ning käsitletakse nii eelmisel aastal toimunud välitöid kui ka muresid juhu- ja detektorileidudest teatamise ja menetlemisega. Kogumikus on inglis- ja saksakeelsed artiklid, millel on eestikeelsed kokkuvõtted.
Järgnesid ettekanded neljas teemaplokis, mil oli kokku 28 autorit arheoloogia eraettevõtetest, Muinsuskaitseametist, muuseumidest, ülikoolidest ja MTÜ-dest. Eelmisel aastal toimus Muinsuskaitseameti statistika põhjal 220 uuringut, mille eest vastutasid 19 arheoloogi 15 ettevõttest ja asutusest. Välitööde päeva jooksul peeti ettekandeid paarikümne uuringu kohta, samuti selgitas MKA muudatusi pädevustunnistuse pikendamise ja peatamise osas.
Suurim teemaplokk jäi 2023. aasta aasta muistisele ehk muinaslinnustele, kus jagati esialgset infot Valjala linnuse (Marika Mägi), Purtse Tarakalda ja Taramäe ning Lihula linnuse (Kristo Siig, Villu Kadakas, Kersti Markus, Anton Pärn, Carmen Cuenca-Garcia ja Krzysztof Kiersnowski), Rosma linnamäe (Margarita Gadalšina), Tartu Toomemäe (Aivar Kriiska, Ragi-Martin Moon, Maris Niinesalu-Moon, Margarita Gadalšina, Irina Hrustaljova), Vatla maalinna ja Viljandi suusehüppemäe (Heiki Valk) uuringute kohta.
Lisaks said AVE päeval käsitletud mitmete kabelite, kirikute, lahingupaikade, leiukohtade, matmispaikade ja veealuste mälestiste uuringutulemused ning kuulutati välja aasta muistis 2024 – kivikalmed. Päeva jooksul toimus arheoloogiateemaliste raamatute laat ning punuti MTÜ AITAN KAITSTA eestvedamisel Ukraina heaks varjevõrke ja korjati kaevikuküünalde valmistamiseks küünlavaha.
Ettekannete lühikokkuvõtteid ja fotosid üritusest näeb meie juhatuse liikme Monika Reppo otselõimest ning meie Facebookist.