Aasta muistis 2023 – nüüd kaardil!

Eesti muinaslinnuste kaart

Nagu juba aasta alguses välja kuulutasime, valisid meie liikmed 2023. aasta muistiseks muinaslinnused. Sellega seoses on uue infotahvli saanud või saamas kuus muinaslinnust, kuid lisaks sellele valmis EArLi Ajaloomuuseumi, Tartu Ülikooli ja Muinsuskaitsameti koostööprojektina ja Kultuurkapitali toetusel muinaslinnuseid tutvustav kaart.

Iga linnus on kaardil ka kirjeldatud Evald Tõnissoni (1928–2001) monograafia „Eesti muinaslinnad“ järgi. Tõnissoni elutööraamat ilmus 2008. aastal akadeemilises sarjas Muinasaja Teadus raamatuna nr 20. Seda toimetasid ja täiendasid Ain Mäesalu ja Heiki Valk. Linnuste kataloogi täiendasid teisedki arheoloogid.

Kuid aeg ei seisa paigal – nii leiab uuel kaardil lisainfo alt lingid peale 2008. aasta toimunud uuringutele. Lisaks on mitmelgi juhul võetud muinasmaastike pärlitelt 14C proove ja leitud arheoloogilisi leide ning needki tulemused (dateeringud ja leidude asukoht) on kaardile lisatud. Ei puudu lingid kultuurimälestiste registrisse ja sealsete aerofotodeni, mis annavad veel parema ülevaate ühest erilisest muistiseliigist.

Meie kaarti täiendab www.hillforts.eu tehtud 3D mudel igast linnusest. Hillfortsi projektis on loodud avaandmetena kättesaadavad 3D kujutised Baltikumi linnustest.

Paraku on paljude muististe juurde üsna keeruline pääseda. Eraldi lahtris on välja toodud, mis linnuse juures ees ootab – kui keeruline on tee linnuseni ja kas linnusel on ka infotahvel. Mõnel juhul on tarvilik läbida omaniku õu ja sel juhul on võimalik sõitu omanikuga kokku leppides lihtsam planeerida.

NB! Kaardi saad endale telefoni salvestada, et seda ka veebivabalt näha.

Kui leiad vea või sul on lisainfot, siis anna sellest märku eesti.arheoloogide.liit@gmail.com.

Jaga:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga