Mäla kivikalmet, tuntud ka kui Ussimätas, uuriti esmakordselt 1984.–1985. aastal arheoloog Vello Lõugase poolt. Kaevamiste käigus avastati neli tarandit, mis ümbritsesid kahe ringmüüriga ääristatud, eeldatavasti vanemat kalmet. Surnud olid kalmetesse maetud põletamata. Ringiga ümbritsetud kalmeid tol ajal ei dateeritud, sest dateeritavaid leide ei leitud, aga tarandid dateeriti leidude põhjal eelrooma rauaaega.
Selle aasta (2024 – toim.) juulis korraldasid Tartu Ülikooli arheoloogid Mairi Kaseorg ja Karin Rannaäär järelkaevamised, mille eesmärk oli uurida 1980. aastatel välja kaevatud pinnast, mida tol ajal ei sõelutud. Samuti seati eesmärgiks puhastada ja dokumenteerida kalme kaasaegsete meetoditega. Uurimistöö käigus selgus, et mõned kalme alad olid esimestel kaevamistel jäänud lõpuni kaevamata. Kaevamistel leiti hulgaliselt uusi esemeid, eelkõige sõelumata kuhjast, sealhulgas karjasekeppnõelade katked, lapse käevõru, luid, keraamikat, kvartsi ja tulekivi.

Kaevamiste käigus tekkis hüpotees, et kalme ei koosne mitte kahest ringist ja neljast tarandist, vaid seal võis toimuda midagi ehituslikult keerukamat. On võimalik, et kogu kalme on üheaegne, kuigi varem arvati, et kiviringid on vanemad kui tarandid. Nende hüpoteeside kinnitamiseks on vaja avada veel mõned uurimata alad kalmel ja teha süsinikdateeringud.
Lisaks avastati kalme juures väike kividest spiraal, mis dokumenteeriti, kuid mida ei jõutud kaevata. Huvitaval kombel ei ole seda konstruktsiooni näha Vello Lõugase tehtud piltidel, mis viitab võimalusele, et tegemist võib olla hilisema lisandusega. See vajab täiendavat uurimist järgmisel aastal.
Kokku saadi kalmest ja sõelutud kuhjast pea sama palju leide, kui 1980ndate aastate kaevamistel, kuid üks kuhi mulda, mis tol ajal välja kaevati, on veel läbi sõelumata. Kuigi eelrooma rauaaegsed kalmed on metallist leidude poolest tavaliselt vaesed, on sealt leida keraamikat. Leitud keraamikakillud pakuvad loodetavasti uusi teadmisi saarte eelrooma rauaaegse keraamika valmistamise ja kasutamise kohta.
(Tekst: Mairi Kaseorg & Kristo Oks)
Tekst uuendatud: 14.01.2025