Keskmiselt loeb 2023. aasta andmete põhjal iga eestlane aastas 10 raamatut ja raamatukogus käib iga kolmas eestlane. Teadupärast on 2018. aasta PISA rahvusvahelise uuringu hinnangul eestlastel ka suurimad kodused raamatukogud – keskmisel eestlasel on kodus 218 raamatut ning kolmandikul eestlastest vähemalt 350 raamatut.
Kuigi aasta-aastalt kasvab e-raamatute hulk, trükitakse ligikaudu samas suurusjärgus raamatuid ka paberil. Selle hulka jääb mitmeid arheoloogiateemalisi raamatuid. Võtsime nõuks neist mõningaid aeg-ajalt laiemalt tutvustada, et uued huvitavad teosed infotulvas kaduma ei läheks.
Juba mõnda aega tagasi jõudis poelettidele ilusa kujundusega ja rikkalikult illustreeritud ingliskeelne allveearheoloogia kogumik “The invisible heritage beneath the waves : exploring the underwater landscape in the Baltic Sea and along the coast of Norway”, mille toimetaja on meie liidu liige Maili Roio.
“Kui sind huvitab, mida leidub Läänemere põhjas, siis on see raamat just sulle. Kogumik tutvustab 145 Läänemerre ja Norra rannikuvette uppunud objekti. See on unikaalne pärand, mille hulgas nii erakordselt hästi säilinud purjelaevade vrakke, sõdade käigus hukkunud imposantseid sõjalaevu, viikingiaegseid samakohti kui ka kiviaegseid asulaid.”
Maili Roio
Geograafiliselt üles ehitatud kogumiku peatükid viivad meid Taani, Saksamaa, Poola, Leedu, Läti, Eesti, Venemaa, Soome, Ålandi, Rootsi ja Norra rannikuvetesse. Lisaks Läänemere veealustele rajatistele, asulakohtadele ja vrakkidele on kirjeldatud ka üksikuid muistiseid Norra rannikul. Muistised valis välja Läänemere maade veealuse kultuuripärandi kaitse töögrupp (Baltic Sea Region Underwater Cultural Heritage Working Group).
Kõvakaanelises kogumikus on 272 lehekülge, kus on ära toodud 145 muistist mesoliitikumist Teise maailmasõjani. Iga muistise juures on kirjeldatud ära selle tüüp, asukoht, aeg ning antud lühike tutvustus uurimisseisust. Suurem osa kirjeid on illustreeritud detailsete fotode või 3D mudelite ortofotodega.
Kogumikku saab osta Muinsuskaitseametist, Apollo raamatupoest ning Meremuuseumi e-poest. Kui kodusel raamaturiiulil on ruum otsas, saab Läänemere allveearheoloogilise pärandiga tutvuda DIGARi vahendusel. (NB! Kättesaadav valitud raamatukogude autoriseeritud töökohtadel ning Eesti Rahvusraamatukogu sisevõrgus).
Tutvustuse koostas: Monika Reppo.
Kui oled arheoloog ja tahad jagada oma panust raamatumaailma, kirjuta meile: eesti.arheoloogide.liit@gmail.com.